Landini
R 4000
Farm tractor · 1961–1968 · 40 hp
LandiniR 4000
The Landini R 4000 is a farm tractor manufactured from 1961 to 1968. It features a Perkins 2.4L 3-cyl engine, two-wheel drive drive, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Overview
Mechanical
| Steering | manual |
|---|---|
| Brakes | drum |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540/ground |
|---|
Other
| Operator Station | open operator station |
|---|
Engine
| Engine | Perkins P3 |
|---|---|
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 144 ci (2.4 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Bore Stroke | 3.50x5.00 in (89 x 127 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power | 40 hp (29.8 kW) |
| Rated | 2,000 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
Dimensions
| Length | 114.6 in (291 cm) |
|---|---|
| Height | 52.8 in (134 cm) |
| Wheelbase | 72.8 in (184 cm) |
| Weight | 3,396 lbs (1,540 kg) |
| Tires Ag Front | 5.50-16 |
| Tires Ag Rear | 12.4-28 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Transmission Options | 6-speed, 8-speed |