Landini
R 50
Farm tractor · 1957–1967 · 49 hp
LandiniR 50
The Landini R 50 is a farm tractor manufactured from 1957 to 1967. It features a 49 hp engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Power Gross | 49.3 hp (36.8 kW) |
|---|
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Dimensions
| Length | 116.1 in (294 cm) |
|---|---|
| Width | 69.5 in (176 cm) |
| Height | 63 in (160 cm) |
| Wheelbase | 74.4 in (188 cm) |
| Ground Clearance | 17.7 in (44 cm) |
Weight
| Weight | 5,732 lbs (2,600 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-19 |
|---|---|
| Rear Ag | 13-28, 11-36 |
Fuel
| Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|