Landini
R9500 Special
Farm tractor · 1973–1983 · 93 hp
LandiniR9500 Special
The Landini R9500 Special is a farm tractor manufactured from 1973 to 1983. It features a Perkins A6.354 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 8,170 lbs (3,705 kg).
Engine
| Engine | Perkins A6.354 |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 354 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 93 hp (69.4 kW) |
| Power Rated | 93 hp (69.4 kW) |
| Power PTO | 97.72 hp (72.9 kW) |
| Power Drawbar | 79.65 hp (59.4 kW) |
| Air Cleaner | paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 9.4 gpm (35.6 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 8,170 lbs (3,200 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 149.6 in (379 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 95.5 in (242 cm) |
Weight
| Weight | 8,170 lbs (3,705 kg) |
|---|---|
| Operating | 8,170 lbs (3,705 kg) |
| Ballasted | 13,700 lbs (6,214 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20, 13.6-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 25.1 gal (95 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|