Landini
Rex 85
Farm tractor · 2006–2020 · 81 hp
LandiniRex 85
The Landini Rex 85 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2020. It features a Perkins 1104C-44 engine, two- or four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 15 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | orchard/vineyard |
|---|---|
| Series | Rex Series |
Engine
| Engine | Perkins 1104C-44 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.14 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 19.3 |
| Power | 81.6 hp (60.8 kW) |
| Torque | 215 lb-ft (291.5 Nm) |
| Torque | 1,400 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Stage II |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Transmission Model | Speed Five |
| Gears | 15 forward and reverse |
| Clutch | 279.4mm mechanical dry disc |
Hydraulics
| Pump Flow | 13.8 gpm (52.2 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,600 psi (179.3 bar) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 21.6 gpm (81.8 lpm) |
| Steering Flow | 7.8 gpm (29.5 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/750 (1.375) |
|---|---|
| Clutch | mechanical dry disc |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,700 lbs (2,585 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 157.8 in (400 cm) |
|---|---|
| Width | 51.9 in (131 cm) |
| Height | 57 in (144 cm) |
| Height Cab | 88.6 in (225 cm) |
| Wheelbase | 84 in (213 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
| Front Tread | 53.8 in (136 cm) |
| Rear Tread | 34.2 in (86 cm) |
Weight
| Weight | 6,259 lbs (2,839 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 280/70R16 |
|---|---|
| Rear Ag | 380/70R24 |
Fuel
| Capacity | 11.4 gal (43.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post mid-mount |
|---|---|
| Cab | optional with available air-conditioning |