Fendt
1038 Vario
Farm tractor · 2015–2025 · 380 hp
Fendt1038 Vario
The Fendt 1038 Vario is a farm tractor manufactured from 2015 to 2025. It features a MAN engine, and power steering. The transmission is a continuously-variable transmission (CVT) type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | MAN |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 757.9 ci (12.4 L) |
| Bore | 4.96 in (126 mm) |
| Stroke | 6.54 in (166 mm) |
| Power Net | 380 hp (283.4 kW) |
| Power PTO | 368.6 hp (274.9 kW) |
| Power Drawbar | 316.1 hp (235.7 kW) |
| Torque Peak | 1,401 lb-ft (1,899.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | MAN |
| Rated | 1,700 RPM |
| Emissions | Tier IV |
| Oil Change Interval Hours | 500 |
Transmission
| Transmission Type | continuously-variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Transmission Model | Vario |
| Gears | infinite forward and reverse |
Hydraulics
| Type | load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 43.6 gpm (165 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
PTO
| Rear Type | 1000/1000E/1300 |
|---|
Hitch
| Rear Type | IV |
|---|---|
| Front Lift | 12,560 lbs (5,697 kg) |
Dimensions
| Length | 242.4 in (615 cm) |
|---|---|
| Width | 108.3 in (275 cm) |
| Height Cab | 135.6 in (344 cm) |
| Wheelbase | 129.9 in (329 cm) |
| Ground Clearance | 18.9 in (48 cm) |
| Front Tread | 82.7 in (210 cm) |
| Rear Tread | 78.7 in (199 cm) |
Weight
| Weight | 30,865 lbs (14,000 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 650/65R34, 650/65R38, 710/60R34, 710/60R38 |
|---|---|
| Rear Ag | 710/75R42, 750/75R46, 900/60R42, 900/65R46 |
Fuel
| Capacity | 211.3 gal (799.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning and mechanical suspension. Available pneumatic suspension system. |
|---|