Fendt
1167 Vario MT
Farm tractor · 2020–Present · 663 hp
Fendt1167 Vario MT
The Fendt 1167 Vario MT is a farm tractor manufactured starting in 2020. It features a MAN D4276 engine. The transmission is a continuously-variable transmission type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | MAN D4276 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 988.6 ci (16.2 L) |
| Bore | 5.59 in (142 mm) |
| Stroke | 6.69 in (170 mm) |
| Power Gross | 663.8 hp (495 kW) |
| Torque Peak | 2,286 lb-ft (3,099.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,450 RPM |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | MAN |
| Rated | 1,730 RPM |
| Emissions | Tier IV |
| Oil Change Interval Hours | 500 |
Transmission
| Transmission Type | continuously-variable transmission |
|---|---|
| Transmission Model | VarioDrive CVT |
| Gears | infinite forward and reverse |
Hydraulics
| Type | closed center pressure-flow compensated |
|---|---|
| Pump Flow | 58.1 gpm (219.9 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
PTO
| Rear Type | 1000/1000E |
|---|
Dimensions
| Length | 266 in (675 cm) |
|---|---|
| Width | 116.1 in (294 cm) |
| Height | 148 in (375 cm) |
| Wheelbase | 118 in (299 cm) |
| Ground Clearance | 14.1 in (35 cm) |
Weight
| Weight | 42,000 lbs (19,051 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 350 gal (1,324.8 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 35.7 gal (135.1 L) |
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|