Fendt
207V
Farm tractor · 2010–Present · 69 hp
Fendt207V
The Fendt 207V is a farm tractor manufactured starting in 2010. It features a Deutz engine, and two-post mid-ROPS available steering. The transmission is a synchromesh type with 20 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | Deutz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | air-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 197.5 ci (3.2 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power Gross | 71.1 hp (53 kW) |
| Power Net | 68.4 hp (51 kW) |
| Torque Peak | 194.7 lb-ft (264 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 20 forward and 6 reverse |
| Available Options | 20-speed synchromesh, 20-speed shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 19.6 gpm (74.2 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
Hitch
| Rear Lift | 5,983 lbs (2,713 kg) |
|---|---|
| Front Lift | 5,355 lbs (2,429 kg) |
Dimensions
| Length | 134.4 in (341 cm) |
|---|---|
| Width | 52.1 in (132 cm) |
| Height Cab | 95.3 in (242 cm) |
| Wheelbase | 79.8 in (202 cm) |
Weight
| Weight | 5,743 lbs (2,605 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 280/70R18 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4R28 |
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post mid-ROPS available |
|---|
Cab
| Cab | standard with available heat and air-conditioning |
|---|