Fendt
209 Vario
Farm tractor · 2010–Present · 89 hp
Fendt209 Vario
The Fendt 209 Vario is a farm tractor manufactured starting in 2010. It features a AGCO Power turbocharged diesel engine, and power steering. The transmission is a continuously-variable transmission type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | AGCO Power turbocharged diesel |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 201.4 ci (3.3 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 89.9 hp (67 kW) |
| Power Net | 79.1 hp (59 kW) |
| Torque Peak | 275.1 lb-ft (373 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | AGCO Power |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | continuously-variable transmission |
|---|---|
| Transmission Model | Vario |
| Gears | infinite forward and reverse |
Hydraulics
| Pump Flow | 12.7 gpm (48.1 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | independent |
Hitch
| Rear Lift | 9,268 lbs (4,203 kg) |
|---|---|
| Front Lift | 5,490 lbs (2,490 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 160.2 in (406 cm) |
|---|---|
| Width | 85.4 in (216 cm) |
| Height Cab | 99.6 in (252 cm) |
| Wheelbase | 90.3 in (229 cm) |
| Ground Clearance | 17.5 in (44 cm) |
| Front Tread | 66.5 in (168 cm) |
| Rear Tread | 65.4 in (166 cm) |
Weight
| Operating | 8,532 lbs (3,870 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 380/70R24, 320/70R24, 440/65R24, 270/80R32, 425/75R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 480/70R34, 420/85R30, 480/70R30, 540/65R34, 270/95R44, 600/65R30 |
Fuel
| Capacity | 33 gal (124.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heater. Air-conditioning available. |
|---|