Fendt
210V
Farm tractor · 2010–Present · 97 hp
Fendt210V
The Fendt 210V is a farm tractor manufactured starting in 2010. It features a AGCO Power engine, and two-post available steering. The transmission is a continuously-variable transmission type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | AGCO Power |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 201.4 ci (3.3 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 97.9 hp (73 kW) |
| Power Net | 88.5 hp (66 kW) |
| Torque Peak | 300.9 lb-ft (408 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | AGCO Power |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | continuously-variable transmission |
|---|---|
| Transmission Model | Vario |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | continuously-variable transmission |
Hydraulics
| Pump Flow | 20.1 gpm (76.1 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | 540/1000 |
Dimensions
| Length | 145.7 in (370 cm) |
|---|---|
| Width | 66.1 in (167 cm) |
| Height Rops | 98.8 in (250 cm) |
| Wheelbase | 85 in (215 cm) |
Weight
| Operating | 6,790 lbs (3,079 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 280/80R18 |
|---|---|
| Rear Ag | 380/85R28 |
Fuel
| Capacity | 20.1 gal (76.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post available |
|---|
Cab
| Cab | standard with heater. Air-conditioning available |
|---|