Fendt
209
Farm tractor · 2003–2009 · 92 hp
Fendt209
The Fendt 209 is a farm tractor manufactured from 2003 to 2009. It features a 92 hp engine, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 21 forward and 6 reverse.
Engine
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Cooling | air-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 263.3 ci (4.3 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power Gross | 92.5 hp (69 kW) |
| Power Net | 88.5 hp (66 kW) |
| Torque Peak | 250 lb-ft (339 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 21 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Three gears (1-3), plus reverse (R), in two ranges (low/high) with three-speed splitter (L/M/S). Additional three overdrive gears (25/30/40). |
| Available Options | 21-speed synchromesh, 21-speed shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12.4 gpm (46.9 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
Hitch
| Rear Type | 2 |
|---|---|
| Front Type | optional |
Dimensions
| Length | 145.5 in (369 cm) |
|---|---|
| Width | 77.3 in (196 cm) |
| Height | 98.4 in (249 cm) |
| Wheelbase | 87.9 in (223 cm) |
| Front Tread | 58.8 in (149 cm) |
| Rear Tread | 59.1 in (150 cm) |
Weight
| Weight | 6,834 lbs (3,099 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 335/80R18, 311.2R20, 405/70R20, 420/65R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 480/70R30, 380/85R30, 16.9R30, 420/85R30, 540/65R30 |
Fuel
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with available heat and air-conditioning |
|---|