Fendt
206
Farm tractor · 2003–2009 · 64 hp
Fendt206
The Fendt 206 is a farm tractor manufactured from 2003 to 2009. It features a 64 hp engine, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 21 forward and 6 reverse.
Engine
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Cooling | air-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 197.5 ci (3.2 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power Gross | 64.4 hp (48 kW) |
| Power Net | 59 hp (44 kW) |
| Torque Peak | 176.3 lb-ft (239.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 21 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Three gears (1-3), plus reverse (R), in two ranges (low/high) with three-speed splitter (L/M/S). Additional three overdrive gears (25/30/40). |
| Available Options | ["21-speed synchromesh", "21-speed shuttle"] |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12.4 gpm (46.9 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
Hitch
| Rear Type | 2 |
|---|---|
| Front Type | optional |
Dimensions
| Length | 140.4 in (356 cm) |
|---|---|
| Width | 75.8 in (192 cm) |
| Height | 97.4 in (247 cm) |
| Wheelbase | 82.8 in (210 cm) |
| Front Tread | 58.8 in (149 cm) |
| Rear Tread | 59.1 in (150 cm) |
Weight
| Weight | 6,460 lbs (2,930 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 335/80R18, 311.2R20, 405/70R20, 420/65R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R28, 380/85R30, 16.9R30, 420/85R30, 480/70R30, 540/65R30 |
Fuel
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with available heat and air-conditioning |
|---|