Fendt
1154 MT
Farm tractor · 2017–Present · 489 hp
Fendt1154 MT
The Fendt 1154 MT is a farm tractor manufactured starting in 2017. It features a AGCO Power engine. The transmission is a full power shift type with 16 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | AGCO Power |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 12 |
| Cooling | liquid-cooled V12 |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 1,025 ci (16.8 L) |
| Bore | 4.37 in (111 mm) |
| Stroke | 5.71 in (145 mm) |
| Power Gross | 489.5 hp (365 kW) |
| Torque Peak | 1,750.7 lb-ft (2,373.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | AGCO Power |
| Rated | 2,100 RPM |
| Idle | 1500-2100 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Transmission Model | TA22 |
| Gears | 16 forward and 4 reverse |
| Available Options | 16-speed full power shift |
Hydraulics
| Type | closed center pressure flow compensated |
|---|---|
| Pump Flow | 59.2 gpm (224.1 lpm) |
| Pressure | 2,901 psi (200 bar) |
| Scv Flow | 37 gpm (140 lpm) |
Hitch
| Rear Type | IV/III |
|---|---|
| Rear Lift | 30,865 lbs (14,000 kg) |
Dimensions
| Length | 266 in (675 cm) |
|---|---|
| Width | 118.1 in (299 cm) |
| Height Cab | 136.2 in (345 cm) |
| Wheelbase | 118.1 in (299 cm) |
| Ground Clearance | 18.1 in (45 cm) |
Weight
| Weight | 42,692 lbs (19,365 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 264.2 gal (1,000 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 28 gal (106 L) |
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|