Fendt
208V
Farm tractor · 2010–Present · 80 hp
Fendt208V
The Fendt 208V is a farm tractor manufactured starting in 2010. It features a Deutz engine, and two-post mid-ROPS available steering. The transmission is a synchromesh type with 20 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | Deutz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | air-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 263.3 ci (4.3 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power Gross | 84.5 hp (63 kW) |
| Power Net | 79.1 hp (59 kW) |
| Torque Peak | 233.8 lb-ft (317 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 20 forward and 6 reverse |
| Available Options | 20-speed synchromesh, 20-speed shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 19.6 gpm (74.2 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
Hitch
| Rear Lift | 5,983 lbs (2,713 kg) |
|---|---|
| Front Lift | 5,355 lbs (2,429 kg) |
Dimensions
| Length | 144.3 in (366 cm) |
|---|---|
| Width | 65.6 in (166 cm) |
| Height Cab | 95.3 in (242 cm) |
| Wheelbase | 87.4 in (221 cm) |
Weight
| Weight | 6,063 lbs (2,750 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 280/80R18 |
|---|---|
| Rear Ag | 380/85R28 |
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post mid-ROPS available |
|---|
Cab
| Cab | standard with available heat and air-conditioning |
|---|