Fendt
1050 Vario
Farm tractor · 2015–2025 · 500 hp
Fendt1050 Vario
The Fendt 1050 Vario is a farm tractor manufactured from 2015 to 2025. It features a 500 hp engine, and power steering. The transmission is a continuously-variable transmission (CVT) type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 757.9 ci (12.4 L) |
| Bore | 4.96 in (126 mm) |
| Stroke | 6.54 in (166 mm) |
| Power Net | 500 hp (372.9 kW) |
| Power PTO | 485 hp (361.7 kW) |
| Power Drawbar | 413.3 hp (308.2 kW) |
| Torque Peak | 1,770 lb-ft (2,400.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | MAN |
| Rated | 1,700 RPM |
| Emissions | Tier IV |
| Oil Change Interval Hours | 500 |
Transmission
| Transmission Type | continuously-variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Transmission Model | Vario |
| Gears | infinite forward and reverse |
Hydraulics
| Type | load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 43.6 gpm (165 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | IV |
|---|---|
| Front Lift | 12,560 lbs (5,697 kg) |
Dimensions
| Length | 242.4 in (615 cm) |
|---|---|
| Width | 108.3 in (275 cm) |
| Height Cab | 135.6 in (344 cm) |
| Wheelbase | 129.9 in (329 cm) |
| Ground Clearance | 18.9 in (48 cm) |
| Front Tread | 82.7 in (210 cm) |
| Rear Tread | 78.7 in (199 cm) |
Weight
| Weight | 30,865 lbs (14,000 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 650/65R38 |
|---|---|
| Rear Ag | 750/75R46 |
Fuel
| Capacity | 211.3 gal (799.8 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 22.5 gal (85.2 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning and mechanical suspension. Available pneumatic suspension system |
|---|