J.I. Case
1170
Farm tractor · 1970–1971 · 135 hp
J.I. Case1170
The J.I. Case 1170 is a farm tractor manufactured from 1970 to 1971. It features a J.I. Case engine, and power steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 451 ci (7.4 L) |
| Bore | 4.38 in (111 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power PTO | 121.93 hp (90.9 kW) |
| Power Drawbar | 108.15 hp (80.6 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Coolant Capacity | 40 qts (37.9 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 381mm cerametallic dry disc |
| Available Options | 8-speed, 12-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 16 gpm (60.6 lpm) |
| Pressure | 2,100 psi (144.8 bar) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,000 lbs (2,721 kg) |
| Hitch Control | lower-link draft control |
Dimensions
| Length | 172 in (436 cm) |
|---|---|
| Height | 78 in (198 cm) |
| Wheelbase | 110 in (279 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
| Rear Tread | 64 in (162 cm) |
Weight
| Weight | 13,800 lbs (6,259 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 50 gal (189.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|