J.I. Case
118
Lawn tractor · 1972–1976 · 8 hp
J.I. Case118
The J.I. Case 118 is a lawn tractor manufactured from 1972 to 1976. It features a Briggs & Stratton 190707 engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 190707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 19.44 ci (318 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 8 hp (6 kW) |
| Power Rated | 8 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
34" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 34 in (86 cm) |
|---|