J.I. Case
1190
Farm tractor · 1980–1983 · 47 hp
J.I. Case1190
The J.I. Case 1190 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1983. It features a J.I. Case engine, and two-post steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 43.09 hp (32.1 kW) |
| Power Drawbar | 34.65 hp (25.8 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.6 qts (6.2 L) |
| Coolant Capacity | 9 qts (8.5 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 28.8 qts (27.3 L) |
| Available Options | 12-speed synchromesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.25 gpm (27.4 lpm) |
| System Capacity | 7.2 gal (27.3 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 121 in (307 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 77 in (195 cm) |
Weight
| Shipping | 4,620 lbs (2,095 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6x28 |
Fuel
| Capacity | 16 gal (60.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|