J.I. Case
1194
Farm tractor · 1983–1984 · 49 hp
J.I. Case1194
The J.I. Case 1194 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1984. It features a J.I. Case engine, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 165 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 49 hp (36.5 kW) |
| Power Rated | 49 hp (36.5 kW) |
| Power PTO | 43.09 hp (32.1 kW) |
| Power Drawbar | 34.65 hp (25.8 kW) |
| Torque Peak | 123.2 lb-ft (167.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.7 qts (6.3 L) |
| Coolant Capacity | 9 qts (8.5 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Oil Capacity | 25.8 qts (24.4 L) |
| Available Options | 12-speed synchromesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7 gpm (26.5 lpm) |
| Pressure | 2,550 psi (175.8 bar) |
| Valves | 1 |
| Steering Flow | 2 gpm (7.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,180 lbs (988 kg) |
Dimensions
| Width | 70 in (177 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 94 in (238 cm) |
| Wheelbase | 77.5 in (196 cm) |
| Front Tread | 52 in (132 cm) |
| Rear Tread | 56 in (142 cm) |
Weight
| Weight | 4,650 lbs (2,109 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16, 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-32, 14.9-24 |
Fuel
| Capacity | 26.4 gal (99.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|