J.I. Case
1200
Farm tractor · 1966–1969 · 133 hp
J.I. Case1200
The J.I. Case 1200 is a farm tractor manufactured from 1966 to 1969. It features a J.I. Case engine, and four-wheel hydraulic power steering. The transmission is a gear type with 6 forward and reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 451 ci (7.4 L) |
| Bore | 4.38 in (111 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 15 |
| Power PTO | 119.9 hp (89.4 kW) |
| Power Drawbar | 106.2 hp (79.2 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 24 |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Clark R500 |
| Gears | 6 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 6-speed |
Hydraulics
| Pressure | 1,500 psi (103.4 bar) |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Total Flow | 24 gpm (90.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | III |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 100.5 in (255 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 17,200 lbs (7,801 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23.1-26 |
|---|---|
| Rear Ag | 23.1-26 |
Steering
| Type | four-wheel hydraulic power |
|---|