J.I. Case
1270
Farm tractor · 1972–1978 · 141 hp
J.I. Case1270
The J.I. Case 1270 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1978. It features a J.I. Case 451BDT engine, and power steering. The transmission is a partial power shift type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case 451BDT |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 451 ci (7.4 L) |
| Bore | 4.38 in (111 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 15.8 |
| Power PTO | 135.39 hp (101 kW) |
| Power Drawbar | 116.77 hp (87.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 42 qts (39.7 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Oil Capacity | 120 qts (113.6 L) |
| Available Options | 12-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 28 gpm (106 lpm) |
| Steering Flow | 8 gpm (30.3 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|
Dimensions
| Length | 182 in (462 cm) |
|---|---|
| Width | 96 in (243 cm) |
| Height Cab | 116 in (294 cm) |
| Wheelbase | 104 in (264 cm) |
| Ground Clearance | 16 in (40 cm) |
Weight
| Operating | 13,400 lbs (6,078 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 18,910 lbs (8,577 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16, 9.50x20, 11.00x16, 14Lx16.1 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38, 16.9x38, 20.8x34, 20.8x38, 24.5x32, 23.1x34, 12.4x42 |
Fuel
| Capacity | 80 gal (302.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|