J.I. Case
1294
Farm tractor · 1983–1984 · 62 hp
J.I. Case1294
The J.I. Case 1294 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1984. It features a J.I. Case engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 219 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 62 hp (46.2 kW) |
| Power Rated | 62 hp (46.2 kW) |
| Power PTO | 56 hp (41.8 kW) |
| Torque Peak | 164.5 lb-ft (223.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,250 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.8 qts (7.4 L) |
| Coolant Capacity | 14.4 qts (13.6 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Oil Capacity | 28.9 qts (27.4 L) |
| Available Options | 12-speed synchromesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.1 gpm (26.9 lpm) |
| Pressure | 2,460 psi (169.6 bar) |
| Valves | 3 |
| Steering Flow | 7.7 gpm (29.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,970 lbs (1,347 kg) |
Dimensions
| Width | 70 in (177 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 99 in (251 cm) |
| Wheelbase | 84.25 in (213 cm) |
| Ground Clearance | 13.5 in (34 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
| Rear Tread | 56 in (142 cm) |
Weight
| Weight | 6,320 lbs |
|---|---|
| Operating | 7,000 lbs (3,175 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-38, 13.6-36 |
Fuel
| Capacity | 26.4 gal (99.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|