J.I. Case
130
Lawn tractor · 10 hp
J.I. Case130
The J.I. Case 130 is a lawn tractor. It features a Kohler K241 engine, and manual steering. The transmission is a hydraulic drive type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Kohler K241 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23.9 ci (391 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydraulic drive |
|---|---|
| Transmission Model | Hydra-Static |
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Wheelbase | 46 in (116 cm) |
|---|---|
| Front Tread | 26 in (66 cm) |
| Rear Tread | 26 in (66 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x9.5-12 |
Steering
| Type | manual |
|---|