J.I. Case
1370
Farm tractor · 1971–1978 · 158 hp
J.I. Case1370
The J.I. Case 1370 is a farm tractor manufactured from 1971 to 1978. It features a J.I. Case 504BDT engine, and four-post steering. The transmission is a partial power shift type with 12 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case 504BDT |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 504 ci (8.3 L) |
| Bore | 4.63 in (117 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power PTO | 155.56 hp (116 kW) |
| Power Drawbar | 130.9 hp (97.6 kW) |
| Air Cleaner | two-stage dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 14.9 qts (14.1 L) |
| Coolant Capacity | 42 qts (39.7 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 2,200 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Available Options | 12-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
| Pressure | 2,050 psi (141.3 bar) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 28 gpm (106 lpm) |
| Steering Flow | 8 gpm (30.3 lpm) |
| System Capacity | 34.5 gal (130.6 L) |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|
Dimensions
| Length | 182 in (462 cm) |
|---|---|
| Width | 96 in (243 cm) |
| Height Cab | 116 in (294 cm) |
| Height Rops | 106 in (269 cm) |
| Wheelbase | 105 in (266 cm) |
| Ground Clearance | 16 in (40 cm) |
Weight
cab
| Weight | 13,170 lbs (5,973 kg) |
|---|
rops
| Weight | 11,690 lbs (5,302 kg) |
|---|
primary
| Ballasted | 20,960 lbs (9,507 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16, 9.50-20, 11.00-16, 14L-16.1 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38, 16.9-38, 20.8-34, 20.8-38, 24.5-32, 23.1-34, 12.4-42 |
Fuel
| Capacity | 80 gal (302.8 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|