J.I. Case
1390
Farm tractor · 1980–1983 · 66 hp
J.I. Case1390
The J.I. Case 1390 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1983. It features a J.I. Case engine, and two-post steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 219 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 60.59 hp (45.2 kW) |
| Power Drawbar | 50.26 hp (37.5 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.9 qts (7.5 L) |
| Coolant Capacity | 14.8 qts (14 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | hydraulic dry disc |
| Oil Capacity | 28.5 qts (27 L) |
| Available Options | 12-speed synchromesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 15.3 gpm (57.9 lpm) |
| System Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
Hitch
| Rear Type | 2/1 |
|---|
Dimensions
| Length | 135 in (342 cm) |
|---|---|
| Height | 88 in (223 cm) |
| Wheelbase | 84 in (213 cm) |
Weight
| Shipping | 5,500 lbs (2,494 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Fuel
| Capacity | 19 gal (71.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|