J.I. Case
1394
Farm tractor · 1983–1984 · 77 hp
J.I. Case1394
The J.I. Case 1394 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1984. It features a Case engine, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Case |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 219 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 77 hp (57.4 kW) |
| Power Rated | 77 hp (57.4 kW) |
| Power PTO | 65 hp (48.5 kW) |
| Torque Peak | 200.6 lb-ft (272 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.8 qts (7.4 L) |
| Coolant Capacity | 15 qts (14.2 L) |
| Manufacturer | Case |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Oil Capacity | 28.9 qts (27.4 L) |
| Available Options | 12-speed synchromesh, 12-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,550 psi (175.8 bar) |
| Valves | 1 |
| Total Flow | 7.7 gpm (29.1 lpm) |
| Steering Flow | 7.7 gpm (29.1 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,000 lbs (2,268 kg) |
Dimensions
| Width | 70 in (177 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 100 in (254 cm) |
| Wheelbase | 84.5 in (214 cm) |
| Ground Clearance | 24 in (60 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
| Rear Tread | 56 in (142 cm) |
Weight
| Operating | 7,160 lbs (3,247 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-34 |
Fuel
| Capacity | 26.4 gal (99.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|---|
| Pressure | 1,500 psi (103.4 bar) |
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|