J.I. Case
1410
Farm tractor · 1976–1980 · 90 hp
J.I. Case1410
The J.I. Case 1410 is a farm tractor manufactured from 1976 to 1980. It features a David Brown engine, and ROPS steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | David Brown |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 219 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Power PTO | 81 hp (60.4 kW) |
| Power Drawbar | 66 hp (49.2 kW) |
| Coolant Capacity | 15 qts (14.2 L) |
| Manufacturer | David Brown |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | 12-speed synchromesh |
| Available Options | ["12-speed synchromesh", "12-speed partial power shift"] |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8 gpm (30.3 lpm) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 13 gal (49.2 L) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 90 in (228 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 7,100 lbs (3,220 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 22 gal (83.3 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|