J.I. Case
1470
Farm tractor · 1969–1972 · 161 hp
J.I. Case1470
The J.I. Case 1470 is a farm tractor manufactured from 1969 to 1972. It features a J.I. Case engine, and four-wheel hydraulic power steering. It weighs 17,300 lbs (7,847 kg).
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 504 ci (8.3 L) |
| Bore | 4.63 in (117 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power PTO | 144.89 hp (108 kW) |
| Power Drawbar | 126.86 hp (94.6 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 24 |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 15.5 gpm (58.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | III |
|---|
Dimensions
| Wheelbase | 102 in (259 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 17,300 lbs (7,847 kg) |
|---|---|
| Operating | 17,300 lbs (7,847 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 28.1-26, 18.4x30 |
|---|---|
| Rear Ag | 28.1-26, 18.4x30 |
Fuel
| Capacity | 70 gal (264.9 L) |
|---|
Steering
| Type | four-wheel hydraulic power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|