J.I. Case
1490
Farm tractor · 1980–1983 · 83 hp
J.I. Case1490
The J.I. Case 1490 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1983. It features a J.I. Case engine, and two-post steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 219 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 83 hp (61.9 kW) |
| Power Rated | 83 hp (61.9 kW) |
| Power PTO | 70.51 hp (52.6 kW) |
| Power Drawbar | 60.31 hp (45 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.8 qts (7.4 L) |
| Coolant Capacity | 15 qts (14.2 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 2,200 RPM |
| Firing Order | 1-2-4-3 |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Three gears, plus reverse, with a four-range power shift. |
| Clutch | hydraulic dry disc |
| Available Options | 12-speed synchromesh, 12-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Valves | 1 |
| Total Flow | 8.4 gpm (31.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,400 lbs (1,995 kg) |
Dimensions
| Length | 143 in (363 cm) |
|---|---|
| Width | 76.5 in (194 cm) |
| Height Cab | 105 in (266 cm) |
| Wheelbase | 88.5 in (224 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Weight | 6,490 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11L-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 36 gal (136.3 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|