J.I. Case
1494
Farm tractor · 1983–1984 · 85 hp
J.I. Case1494
The J.I. Case 1494 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1984. It features a Case turbocharged diesel engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Case turbocharged diesel |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 219 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 85 hp (63.4 kW) |
| Power Rated | 85 hp (63.4 kW) |
| Power PTO | 75 hp (55.9 kW) |
| Torque Peak | 218.3 lb-ft (296 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.8 qts (7.4 L) |
| Coolant Capacity | 15 qts (14.2 L) |
| Manufacturer | Case |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Oil Capacity | 33.6 qts (31.8 L) |
| Available Options | 12-speed synchromesh, 12-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.5 gpm (32.2 lpm) |
| Pressure | 2,475 psi (170.7 bar) |
| Valves | 3 |
| Total Flow | 15.3 gpm (57.9 lpm) |
| Steering Flow | 7.7 gpm (29.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,366 lbs (2,434 kg) |
Dimensions
| Width | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 102 in (259 cm) |
| Wheelbase | 88.5 in (224 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
| Rear Tread | 56 in (142 cm) |
Weight
| Operating | 8,180 lbs (3,710 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34, 16.9-34, 13.6-38 |
Fuel
| Capacity | 35.9 gal (135.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|---|
| Pressure | 1,850 psi (127.6 bar) |
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|