J.I. Case
150
Farm tractor · 10 hp
J.I. Case150
The J.I. Case 150 is a farm tractor. It features a Kohler K241S engine, and manual steering. The transmission is a hydraulic drive type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Kohler K241S |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23.9 ci (391 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Compression Ratio | 6 |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Fuel System | carburetor |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,150 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
Transmission
| Transmission Type | hydraulic drive |
|---|---|
| Transmission Model | Hydra-Static |
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Available Options | hydraulic drive |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging System | starter-generator |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 66 in (167 cm) |
|---|---|
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 46 in (116 cm) |
| Ground Clearance | 7 in (17 cm) |
Weight
| Weight | 705 lbs (319 kg) |
|---|---|
| Shipping | 705 lbs (319 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50x8 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.50x12 |
Fuel
| Capacity | 1.25 gal (4.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|