J.I. Case
2394
Farm tractor · 1984–1984 · 197 hp
J.I. Case2394
The J.I. Case 2394 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1984. It features a Case engine, and power steering. The transmission is a three-speed power shift type with 12 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Case |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 504 ci (8.3 L) |
| Bore | 4.63 in (117 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 197 hp (146.9 kW) |
| Power Rated | 197 hp (146.9 kW) |
| Power PTO | 162.15 hp (120.9 kW) |
| Power Drawbar | 137.78 hp (102.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 30 qts (28.4 L) |
| Coolant Capacity | 44 qts (41.6 L) |
| Manufacturer | Case |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | three-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Oil Capacity | 128 qts (121.1 L) |
| Available Options | 12-speed three-speed power shift, 24-speed four-speed power shift |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 27 gpm (102.2 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| Valves | 2 |
| Steering Flow | 8 gpm (30.3 lpm) |
| System Capacity | 32 gal (121.1 L) |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 7,750 lbs (3,515 kg) |
Dimensions
| Width | 96 in (243 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 118 in (299 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Shipping | 14,270 lbs (6,472 kg) |
|---|---|
| Operating | 16,240 lbs (7,366 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00x16, 14Lx16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x38, 24.5x32, 30.5x32, 20.8x38, 18.4x42, 20.8x42 |
Fuel
| Capacity | 85 gal (321.7 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|---|
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
Cab
| Cab | Silent Guardian cab with air-conditioning |
|---|