J.I. Case
25-45
Farm tractor · 1924–1927 · 50 hp
J.I. Case25-45
The J.I. Case 25-45 is a farm tractor manufactured from 1924 to 1927. It features a J.I. Case engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 641 ci (10.5 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6.75 in (171 mm) |
| Power Drawbar | 34.65 hp (25.8 kW) |
| Power Belt | 52.59 hp (39.2 kW) |
| Starter Type | hand-crank |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 850 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 153 in (388 cm) |
|---|---|
| Width | 82.5 in (209 cm) |
| Height | 90 in (228 cm) |
Weight
| Weight | 10,065 lbs (4,565 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|