J.I. Case
311-B
Farm tractor · 1958–1959 · 41 hp
J.I. Case311-B
The J.I. Case 311-B is a farm tractor manufactured from 1958 to 1959. It features a J.I. Case engine, two-wheel drive drive, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | 300B Series |
| Manufacture Location | Rock Island, Illinois, USA |
| Total Built | 2,339 |
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 148 ci (2.4 L) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 4.13 in (105 mm) |
| Compression Ratio | 7.1 |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | carburetor |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 13 qts (12.3 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 1,900 RPM |
| Idle | 500-2050 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
| Oil Change Interval Hours | 100 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | 235mm dry disc |
| Oil Capacity | 28 qts (26.5 L) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 1,200 psi (82.7 bar) |
| System Capacity | 3 gal (11.4 L) |
Dimensions
| Length | 127.38 in (323 cm) |
|---|---|
| Width | 79.63 in (202 cm) |
| Height | 61 in (154 cm) |
| Wheelbase | 79.5 in (201 cm) |
| Front Tread | 44 in (111 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 4,076 lbs (1,848 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11-28 |
Fuel
| Capacity | 13 gal (49.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|