J.I. Case
350
Farm tractor · 1957–1957 · 46 hp
J.I. Case350
The J.I. Case 350 is a farm tractor manufactured from 1957 to 1957. It features a J.I. Case engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164.5 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.65 in (93 mm) |
| Stroke | 4.13 in (105 mm) |
| Compression Ratio | 7.25 |
| Power Belt | 42 hp (31.3 kW) |
| Torque Peak | 136 lb-ft (184.4 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 12 qts (11.4 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 1,900 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Tripl-Range |
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Transmission Description | Four gears (1-4) plus reverse (R), with three ranges per gear (low, direct, high). |
| Available Options | 12-speed gear, 4-speed gear |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Drawbar Hitch Type | Case Eagle Hitch |
|---|
Dimensions
| Length | 131.5 in (334 cm) |
|---|---|
| Width | 63.25 in (160 cm) |
| Height | 50.88 in (129 cm) |
| Wheelbase | 78.1 in (198 cm) |
| Front Tread | 52 in (132 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 4,275 lbs (1,939 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16, 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12-28, 11-28 |
Fuel
| Capacity | 18.4 gal (69.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|