J.I. Case
400
Farm tractor · 1955–1957 · 55 hp
J.I. Case400
The J.I. Case 400 is a farm tractor manufactured from 1955 to 1957. It features a J.I. Case engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 251 ci (4.1 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 15 |
| Power Belt | 50 hp (37.3 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 9 qts (8.5 L) |
| Coolant Capacity | 29.6 qts (28 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 1,500 RPM |
| Idle | 600-1600 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
| Oil Change Interval Hours | 120 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Powr-range |
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 60 qts (56.8 L) |
| Oil Type | SAE 90 |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Pressure | 600 psi (41.4 bar) |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Total Flow | 12 gpm (45.4 lpm) |
| System Capacity | 2.25 gal (8.5 L) |
Dimensions
| Length | 133 in (337 cm) |
|---|---|
| Width | 66.6 in (169 cm) |
| Height | 61.9 in (157 cm) |
| Wheelbase | 82 in (208 cm) |
| Front Tread | 52 in (132 cm) |
| Rear Tread | 52 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 6,000 lbs (2,721 kg) |
|---|---|
| Shipping | 5,600 lbs (2,540 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16, 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13-30, 14-30 |
Fuel
| Capacity | 21 gal (79.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|