J.I. Case
4994
Farm tractor · 1984–1984 · 400 hp
J.I. Case4994
The J.I. Case 4994 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1984. It features a Saab-Scania engine, and hydraulic, front, rear or four-wheel crab steering steering. The transmission is a full power shift type with 12 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Saab-Scania |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 866 ci (14.2 L) |
| Bore | 5 in (127 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Compression Ratio | 15.5 |
| Power Gross | 400 hp (298.3 kW) |
| Power Rated | 400 hp (298.3 kW) |
| Power PTO | 344 hp (256.5 kW) |
| Power Drawbar | 294.24 hp (219.4 kW) |
| Torque Peak | 1,140 lb-ft (1,545.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 27 qts (25.6 L) |
| Coolant Capacity | 88 qts (83.3 L) |
| Manufacturer | Saab-Scania |
| Rated | 2,100 RPM |
| Firing Order | 1-5-4-2-6-3-7-8 |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Electronically-controlled Case powershift transmission operated with single control lever and inching pedal. The inching pedal must be depressed to move from park/neutral into first gear. Tractor must be moving in first gear before higher gears can be selected. Gear changes made by pushing control lever into upshift or downshift position. Control lever can be held in upshift/downshift position for multiple gear changes. |
| Oil Capacity | 63 qts (59.6 L) |
| Oil Type | Case Powergard PTF |
| Available Options | 12-speed full power shift |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 35 gpm (132.5 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 35 gpm (132.5 lpm) |
| Steering Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
| System Capacity | 26.25 gal (99.4 L) |
Hitch
| Rear Type | IV/IVN (optional) |
|---|---|
| Rear Lift | 16,000 lbs (7,257 kg) |
Dimensions
| Length | 261.8 in (664 cm) |
|---|---|
| Width | 120 in (304 cm) |
| Height | 138.5 in (351 cm) |
| Wheelbase | 124.8 in (316 cm) |
Weight
| Shipping | 26,500 lbs (12,020 kg) |
|---|---|
| Operating | 31,315 lbs (14,204 kg) |
| Ballasted | 39,930 lbs (18,112 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 24.5-32, 20.8-38 |
|---|---|
| Rear Ag | 24.5-32, 20.8-38, 20.8-42, 23.1-34, 30.5-32 |
Fuel
| Capacity | 300 gal (1,135.5 L) |
|---|
Steering
| Type | hydraulic, front, rear or four-wheel crab steering |
|---|---|
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
Cab
| Cab | Silent Guardian cab standard |
|---|