J.I. Case
910-B
Farm tractor · 1957–1959 · 78 hp
J.I. Case910-B
The J.I. Case 910-B is a farm tractor manufactured from 1957 to 1959. It features a 78 hp engine, and power assist steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | LP gas |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 377 ci (6.2 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 7.5 |
| Power PTO | 71.05 hp (53 kW) |
| Power Drawbar | 62.14 hp (46.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 12 qts (11.4 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 1,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Clutch | oil cushion |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 141 in (358 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 84 in (213 cm) |
| Front Tread | 54.75 in (139 cm) |
| Rear Tread | 67.5 in (171 cm) |
Weight
| Weight | 8,550 lbs (3,878 kg) |
|---|---|
| Operating | 8,550 lbs (3,878 kg) |
| Ballasted | 14,755 lbs (6,692 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 15-34 |
Fuel
| Capacity | 33 gal (124.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power assist |
|---|