J.I. Case
970
Farm tractor · 1970–1978 · 95 hp
J.I. Case970
The J.I. Case 970 is a farm tractor manufactured from 1970 to 1978. It features a J.I. Case 6.6L 6-cyl diesel engine, and power steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case 6.6L 6-cyl diesel |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 401 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power PTO | 93.87 hp (70 kW) |
| Power Drawbar | 79.9 hp (59.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 38 qts (36 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 1,900 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 355.6mm dry disc |
| Available Options | 8-speed unsynchronized gear, 12-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 16 gpm (60.6 lpm) |
| Total Flow | 24 gpm (90.8 lpm) |
| Steering Flow | 8 gpm (30.3 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 162 in (411 cm) |
|---|---|
| Height | 78 in (198 cm) |
| Wheelbase | 108 in (274 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
Weight
| Operating | 11,190 lbs (5,075 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 50 gal (189.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|