J.I. Case
VA
Farm tractor · 1942–1955 · 18 hp
J.I. CaseVA
The J.I. Case VA is a farm tractor manufactured from 1942 to 1955. It features a J.I. Case engine, and manual steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | J.I. Case |
|---|---|
| Fuel Type | distillate |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 124 ci (2 L) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 3.75 in (95 mm) |
| Compression Ratio | 5 |
| Power PTO | 17 hp (12.7 kW) |
| Power Drawbar | 19.1 hp (14.2 kW) |
| Power Belt | 21.33 hp (15.9 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 6 |
| Oil Capacity | 4 qts (3.8 L) |
| Coolant Capacity | 13 qts (12.3 L) |
| Manufacturer | J.I. Case |
| Rated | 1,425 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | 228.6mm dry disc |
| Available Options | 4-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|
Hitch
| Rear Type | Case Eagle Hitch |
|---|
Dimensions
| Length | 116.25 in (295 cm) |
|---|---|
| Height | 51.5 in (130 cm) |
| Wheelbase | 75.25 in (191 cm) |
| Ground Clearance | 15.6 in (39 cm) |
| Front Tread | 48.25 in (122 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 3,200 lbs (1,451 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 10-28 |
Fuel
| Capacity | 9.25 gal (35 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|