Renault
103-12
Farm tractor · 1986–1989 · 93 hp
Renault103-12
The Renault 103-12 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1989. It features a MWM TD226-4 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 10,333 lbs (4,687 kg).
Engine
| Engine | MWM TD226-4 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 253.6 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 93 hp (69.4 kW) |
| Power Rated | 93 hp (69.4 kW) |
| Torque Peak | 234.6 lb-ft (318.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 11.3 gpm (42.8 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 15,700 lbs (7,121 kg) |
Dimensions
| Length | 169.3 in (430 cm) |
|---|---|
| Height | 111 in (281 cm) |
| Wheelbase | 97.6 in (247 cm) |
Weight
| Weight | 10,333 lbs (4,687 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-38 |
Fuel
| Capacity | 33 gal (124.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|