Renault
110-14
Farm tractor · 1986–1989 · 100 hp
Renault110-14
The Renault 110-14 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1989. It features a MWM D226-6 engine, and power steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | MWM D226-6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 380.4 ci (6.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Rated | 100 hp (74.6 kW) |
| Torque Peak | 284 lb-ft (385.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 16-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 10.96 gpm (41.5 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 15,700 lbs (7,121 kg) |
Dimensions
| Length | 195.3 in (496 cm) |
|---|---|
| Width | 81.1 in (205 cm) |
| Height Cab | 114.2 in (290 cm) |
| Wheelbase | 107.9 in (274 cm) |
| Front Tread | 63 in (160 cm) |
| Rear Tread | 55.1 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 11,797 lbs (5,351 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-38 |
Fuel
| Capacity | 52.8 gal (199.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with available air-conditioning |
|---|