Renault
106-54 TL
Farm tractor · 1992–2000 · 100 hp
Renault106-54 TL
The Renault 106-54 TL is a farm tractor manufactured from 1992 to 2000. It features a MWM D226-B6 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 10,550 lbs (4,785 kg).
Engine
| Engine | MWM D226-B6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 380.4 ci (6.2 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Rated | 100 hp (74.6 kW) |
| Torque Peak | 277.3 lb-ft (376 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 12.3 gpm (46.6 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 15,700 lbs (7,121 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 179.1 in (454 cm) |
|---|---|
| Height | 114.2 in (290 cm) |
| Wheelbase | 107.9 in (274 cm) |
Weight
| Weight | 10,550 lbs (4,785 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-38 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|