Renault
103-14 TX
Farm tractor · 1981–1986 · 91 hp
Renault103-14 TX
The Renault 103-14 TX is a farm tractor manufactured from 1981 to 1986. It features a MWM TD226-4 engine, and power steering. The transmission is a synchronized type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | MWM TD226-4 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 253.6 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 91.2 hp (68 kW) |
| Power Rated | 91.2 hp (68 kW) |
| Power PTO | 87.3 hp (65.1 kW) |
| Torque Peak | 228.7 lb-ft (310.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | 310mm cerametallic disc |
| Available Options | 12-speed synchronized, 16-speed creeper |
Hydraulics
| Pressure | 2,611 psi (180 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 11 gpm (41.6 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 9,375 lbs (4,252 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 169.3 in (430 cm) |
|---|---|
| Width | 79.9 in (202 cm) |
| Height | 111 in (281 cm) |
| Wheelbase | 97.6 in (247 cm) |
| Front Tread | 63 in (160 cm) |
| Rear Tread | 55.1 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 10,849 lbs (4,921 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-28, 12.4-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-38, 13.6-38 |
Fuel
| Capacity | 33 gal (124.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat |
|---|