Renault
106-14 SP
Farm tractor · 1983–1986 · 96 hp
Renault106-14 SP
The Renault 106-14 SP is a farm tractor manufactured from 1983 to 1986. It features a MWM D227-6 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 11,113 lbs (5,040 kg).
Engine
| Engine | MWM D227-6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 345.1 ci (5.7 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 96 hp (71.6 kW) |
| Power Rated | 96 hp (71.6 kW) |
| Torque Peak | 244.9 lb-ft (332.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 11 gpm (41.6 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 9,923 lbs (4,501 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 180.3 in (457 cm) |
|---|---|
| Height | 111 in (281 cm) |
| Wheelbase | 107.5 in (273 cm) |
Weight
| Weight | 11,113 lbs (5,040 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-38 |
Fuel
| Capacity | 33 gal (124.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|