Renault
103-52
Farm tractor · 1991–1997 · 102 hp
Renault103-52
The Renault 103-52 is a farm tractor manufactured from 1991 to 1997. It features a MWM TD226-4 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | MWM TD226-4 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 253.6 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 102 hp (76.1 kW) |
| Power Net | 93 hp (69.4 kW) |
| Torque Peak | 233.1 lb-ft (316.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed, 24-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 11 gpm (41.6 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 19.5 gpm (73.8 lpm) |
| Steering Flow | 7.2 gpm (27.3 lpm) |
Hitch
| Rear Lift | 8,206 lbs (3,722 kg) |
|---|---|
| Hitch Control | lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 1,691.4 in (4,296 cm) |
|---|---|
| Width | 79.9 in (202 cm) |
| Height Cab | 114.2 in (290 cm) |
| Wheelbase | 99.2 in (251 cm) |
Weight
cab
| Weight | 9,213 lbs (4,179 kg) |
|---|
rops
| Weight | 8,893 lbs (4,033 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.00-16, 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-38, 13.6-34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|