Renault
1181
Farm tractor · 1976–1980 · 118 hp
Renault1181
The Renault 1181 is a farm tractor manufactured from 1976 to 1980. It features a MWM D226-6 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 10,364 lbs (4,701 kg).
Engine
| Engine | MWM D226-6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 380.4 ci (6.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 118 hp (88 kW) |
| Power Rated | 118 hp (88 kW) |
| Torque Peak | 295 lb-ft (400 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 8.3 gpm (31.4 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 9,151 lbs (4,150 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 176.4 in (448 cm) |
|---|---|
| Height | 107.9 in (274 cm) |
| Wheelbase | 105.5 in (267 cm) |
Weight
| Weight | 10,364 lbs (4,701 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-38 |
Fuel
| Capacity | 54.2 gal (205.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|