Renault
133-54
Farm tractor · 1989–2000 · 123 hp
Renault133-54
The Renault 133-54 is a farm tractor manufactured from 1989 to 2000. It features a MWM D226-6 engine, and power steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | MWM D226-6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 380.4 ci (6.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 123 hp (91.7 kW) |
| Power Rated | 123 hp (91.7 kW) |
| Torque Peak | 303.9 lb-ft (412.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed, 24-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 19.6 gpm (74.2 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 19,139 lbs (8,681 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 181.1 in (459 cm) |
|---|---|
| Height | 118.9 in (302 cm) |
| Wheelbase | 107.9 in (274 cm) |
Weight
| Weight | 12,314 lbs (5,585 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 59.4 gal (224.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|