Renault
1451
Farm tractor · 1974–1980 · 145 hp
Renault1451
The Renault 1451 is a farm tractor manufactured from 1974 to 1980. It features a MWM TD228-6 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 11,301 lbs (5,126 kg).
Engine
| Engine | MWM TD228-6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 380.4 ci (6.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 145 hp (108.1 kW) |
| Power Rated | 145 hp (108.1 kW) |
| Torque Peak | 378.4 lb-ft (513.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 10.1 gpm (38.2 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 10,231 lbs (4,640 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 178 in (452 cm) |
|---|---|
| Height | 112.2 in (284 cm) |
| Wheelbase | 106.3 in (270 cm) |
Weight
| Weight | 11,301 lbs (5,126 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 38 gal (143.8 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with A/C |
|---|