Renault
113-14 TX
Farm tractor · 1981–1986 · 101 hp
Renault113-14 TX
The Renault 113-14 TX is a farm tractor manufactured from 1981 to 1986. It features a MWM D227-6 engine, and power steering. The transmission is a synchronized type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | MWM D227-6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 345.1 ci (5.7 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 101.9 hp (76 kW) |
| Power Rated | 101.9 hp (76 kW) |
| Power PTO | 97 hp (72.3 kW) |
| Torque Peak | 255.9 lb-ft (347 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | 330mm cerametallic disc |
| Available Options | 12-speed synchronized, 16-speed creeper |
Hydraulics
| Pressure | 2,611 psi (180 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 11 gpm (41.6 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 10,296 lbs (4,670 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 200 in (508 cm) |
|---|---|
| Width | 80.9 in (205 cm) |
| Height | 115 in (292 cm) |
| Wheelbase | 107.9 in (274 cm) |
| Front Tread | 63 in (160 cm) |
| Rear Tread | 59.1 in (150 cm) |
Weight
| Weight | 11,508 lbs (5,220 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 52.8 gal (199.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat |
|---|