Renault
120-54
Farm tractor · 1991–2000 · 110 hp
Renault120-54
The Renault 120-54 is a farm tractor manufactured from 1991 to 2000. It features a MWM D226-6 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 11,962 lbs (5,425 kg).
Engine
| Engine | MWM D226-6 |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 380.4 ci (6.2 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Power Rated | 110 hp (82 kW) |
| Torque Peak | 298.7 lb-ft (405 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | ["16-speed", "24-speed"] |
Hydraulics
| Total Flow | 19.6 gpm (74.2 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 19,139 lbs (8,681 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 181.1 in (459 cm) |
|---|---|
| Height | 118.9 in (302 cm) |
| Wheelbase | 107.9 in (274 cm) |
Weight
| Weight | 11,962 lbs (5,425 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 59.4 gal (224.8 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | with air conditioning |
|---|